3 مزیت اصلی مکمل های بدنسازی و ورزشی

افراد ورزشکار همواره باید عضلات و ماهیچه های بدن خود را در بهترین حالت ممکن نگه دارند تا در هنگام فعالیت و انجام تمرینات ورزشی با مشکل مواجه نشوند. از این رو استفاده از مواد غذایی به تنهایی نمی تواند این حجم از انرژی و پروتئین مورد نیاز بدن ورزشکاران را تامین نماید. به ویزه در مورد ورزشکارانی که به صورت حرفه ای ورزش می کنند و روزانه تمرینات سخت و سنگینی را باید انجام دهند. این افراد برای تامین مواد مورد نیاز بدنشان نیازمند استفاده از انواع مکمل ورزشی و بدنسازی در کنار رژیم غذایی خود هستند تا بتوانند به اهداف خود یعنی آمادگی جسمانی و تقویت عضلات برسند.

مکمل های ورزشی مورد استفاده ورزشکاران فواید مختلفی دارد که در ادامه به بررسی سه مزیت اصلی این مواد خواهیم پرداخت.

فواید مکمل های بدنسازی

 افزایش وزن و افزایش حجم عضلات

 نخستین و مهمترین هدف افراد به ویژه جوانان برای شرکت در کلاس های بدنسازی، دارا بودن عضلاتی قوی و برجسته است. استفاده از انواع  مکمل های بدنسازی به این افراد کمک می کن تا در کنار داشتن رژیم غذایی و ورزشی مناسب، سریعتر به این هدف خود دست پیدا کنند.

پر طرفدارترین مکمل هایی که در این دسته قرار می گیرند گینر ها هستند. گینر ها به دلیل دارا بودن کربوهیدرات های با جذب سریع، علاوه بر افزایش میزان انرژی عضلات، میزان کارایی ورزشی فرد را نیز افزایش داده و باعث می شوند تا پروتئین ها بیشترین تاثیر را بر روی ماهیچه ها و عضلات فرد داشته باشند.

 این گروه از مکمل ها حاوی انواع ویتامین ها، مواد معدنی و آنزیم های گوارشی هستند که در هضم و جذب بیشتر پروتئین ها توسط عضلات نقش اساسی ایفا می کنند.

 

افزایش قدرت و توان عضلات

 یکی دیگر از مزایای استفاده از مکمل های ورزشی، افزایش قدرت و توان عضلات است که موجب می گردد تا ورزشکار بتواند مدت زمان زیادی را به تمرین اختصاص داده و کمتر احساس خستگی نماید. این مسئله کارایی ورزشی ورزشکار را نیز بهبود بخشیده و موجب افزایش عملکرد ورزشی فرد می گردد.

بهترین مکمل های افزایش دهنده توان عضلانی، مکمل های کراتین هستند که با کاهش میزان اسید لاکتیک در ماهیچه ها، موجب به تاخیر افتادن خستگی در عضلات شده و به این ترتیب با بالا بردن سطح انرژی ماهیچه ها و عضلات، عملکرد ورزشی فرد را تا حد زیادی افزایش می دهند.

از سایر مکمل های موثر در افزایش توان و قدرت عضلانی ورزشکاران می توان به مکمل پروتئین وی، مکمل کافئین و مکمل سیترولین مالات اشاره نمود.

پیشگیری و کمک در درمان مصدومیت ها و اسیب های ورزشی

تمام ورزشکاران در طول انجام تمرینات ورزشی و حتی در حین انجام مسابقات در معرض خطر اسیب دیدگی هستند. بنابراین باید به دنبال راهی باشند تا در صورت بروز هر گونه آسیب، بتوانند به سرعت عضلات خود را بازسازی نموده و توان اولیه را بدست آورند. در این میان برخی مکمل های بدنسازی با کاهش اثرات التهابی و بازسازی و تقویت مفاصل و تاندون ها در پیشگیری و بازسازی عضلات پس از بروز حوادث ورزشی بسیار موثر خواهند بود. برخی از این مکمل ها عبارتند از:

·       مکمل گلوتامین : جلوگیری از تحلیل عضلانی در طول دوران مصدومیت.

·       مکمل آرژنین : افزیش میزان خون رسانی به عضلات و بافت های آسیب دیده و تسریع فرایند بهبود با اکسیژن و غذا رسانی بیشتر به عضلات.

·       مکمل اچ ام بی HMB : افزایش سرعت عمل بدن در بهبود و بازسازی بافت ها و عضلات اسیب دیده.

·       مکمل ایزی فلکس: کاهش درد های ناشی از آسیب های مفاصل و کمک به بازسازی سریعتر تاندون های آسیب دیده.

·       مکمل کورکومین: کاهش درد ها و التهابات مفصلی ناشی از آسیب های ورزشی.

·       مکمل امگا 3 : کاهش التهاب مفاصل ناشی از آسیب دیدگی و تقویت سیستم ایمنی بدن.

نمی توان این نکته را انکار کرد که استفاده از مکمل های ورزشی برای ورزشکاران ضروری و حیاتی است اما همچنان باید این نکته را مد نظر داشت که استفاده بی رویه و سرخود از این مکمل ها می تواند عوارض جبران ناپذیری برای فرد به همراه داشته باشد. بهتر است برای انتخاب مکمل های مورد نیاز خود، این مکمل ها را زیر نظر مربی و یا متخصصین ورزشی و از فروشگاه های معتبر تهیه و در کنار رژیم غذایی سالم مصرف نمایید.  

مطلب پیشنهادی

لیبل پشت چسبدار تهرانسری

برچسب هاي دارايي لیبل پشت چسبدار بادوام با فيلم فلزي تقويت شده با آلومينيوم فيلم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.